Чому ми обираємо шлях децентралізації?

Європейський і світовий досвід свідчить, що місцеві проблеми можуть ефективно вирішуватись виключно на місцевому рівні. Держава ніколи не дійде до проблем кожного окремого села чи міста, кожної вулиці чи двору.

Ми обираємо шлях, що передбачає передачу повноважень вирішувати місцеві проблеми на найближчий до людей рівень - безпосередньо громадам, а також  забезпечення їх власними фінансовими ресурсами, які зроблять їх спроможними ці проблеми вирішувати.

Отже, децентралізаційна реформа потрібна, щоб передати значні повноваження та ресурси від центральних державних структур органам місцевого самоврядування. Щоб ті органи, які найближчі до кожної окремої громади, мали більше повноважень та ресурсів для їх ефективної реалізації.

Суть перетворень, що пропонує реформа децентралізації: органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування нарешті почнуть займатися властивими для них справами. Й люди отримають можливість творити (через вибори) органи місцевого самоврядування у громаді, районі та області. 

Своєю чергою, органи місцевого самоврядування різних рівнів – громади, району, області – отримають повноваження, та під повноваження – необхідні ресурси. Буде запроваджено відповідальність органів місцевого самоврядування перед виборцями за ефективність своєї роботи, а перед державою – за законність.

 

Для чого ця реформа Україні?

Сьогодні в Україні близько 12 тисяч територіальних громад!

У 4809 громадах — кількість жителів менша 1 000 осіб.

У 1129 громадах — кількість жителів менша 500 осіб.

У 47% сіл, селищ, міст чисельність населення не перевищує 1000 жителів!

Що це означає? У більшості з них не утворено виконавчих органів відповідних рад, немає бюджетних установ, комунальних підприємств, необхідні мешканцям послуги не надаються тощо. Органи місцевого самоврядування таких громад не можуть виконувати наданих їм законом повноважень. 

Надмірна подрібненість територіальних громад — одна із проблем, яку має розв’язати децентралізація та об’єднання громад. 

 

5 причин обрати децентралізацію

Обираємо децентралізацію, щоб:

1.            жителі громад отримували соціальні, адміністративні та комунальні послуги якісно та наближено до місця проживання;

2.            громади змогли отримати у розпорядження ресурси – землю, встановлення місцевих податків і зборів, доступ до міжнародних кредитів;

3.            стимулювати економічний розвиток і залучення інвестицій в громади для створення нових робочих місць;

4.            дрібні громади змогли об’єднати фінансові, майнові та інтелектуальні ресурси для покращення якості послуг і удосконалення місцевої інфраструктури;

5.            посилити вплив громади на прийняття рішень, планування розвитку та формування бюджету.

Створення цього сайту стало можливим завдяки допомозі Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через проект ДІАЛОГ

  • Всi права застереженi © 2015-2016
  • dialogueauc.org.ua