Що таке громада?

Місце, де ми живемо, – село, селище, місто – називається територіальною громадою. А ми, громадяни, самі хазяйнуємо на цій території, тобто маємо право на місцеве самоврядування, обираючи голову сільської, селищної чи міської ради та депутатів місцевої ради. Ті, кого ми обираємо, несуть перед нами відповідальність. Але і ми відповідальні за власний вибір та подальший контроль за владою. 

 

Що таке спроможна громада?

Повноваження, фінансові ресурси і контроль – три стовпи, на яких базується ефективна модель місцевого самоврядування. Громади будуть спроможні взяти на себе широкі повноваження у вирішенні місцевих проблем, отримавши відповідні економічні інструменти (перш за все, за допомогою передачі до місцевих бюджетів доходів від податків і зборів),що дозволять заробити для своєї громади необхідні ресурси.

Спроможна громада – та, яка за рахунок власних ресурсів зможе вирішувати питання місцевого значення в інтересах жителів громад.

Тільки така громада з достатньою економічною активністю на власній території, з ініціативними, працьовитими людьми забезпечить гідний рівень життя населення, визначить пріоритети розвитку і фінансуватиме освіту, охорону правопорядку, медицину, дороги та інші напрямки, які люди вважатимуть важливими.

 

Як громаді стати спроможною?

Об’єднатися.

Завдяки вже прийнятим законам громади можуть добровільно об’єднуватися та співпрацювати, а на місця передається великий обсяг повноважень та ресурсів. 

 

Бюджет об’єднаної громади отримає такі ресурси:

Податки:

100% єдиного податку

100% податку на майно (нерухомість, транспорт)

100% податку на прибуток підприємств комунальної форми власності

60% податку на доходи фізичних осіб

25% екологічного податку

5% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів

 

Збори:

державне мито,

туристичний збір,

плата за надання адміністративних послуг,

збір за місця паркування авто,

орендна плата за користування водними об’єктами,

рентна плата за користування надрами,

орендна плата за користування комунальним майном,

 плата за ліцензії та сертифікати,

80% від доходів підприємств, що утримуються за рахунок громади,

75% коштів від відшкодування втрат лісового та сільського господарства,

50% стягнень за шкоду навколишньому середовищу,

плата за надання місцевих гарантій.

Ці надходження стануть потужним ресурсом для місцевого розвитку. Об’єднані громади отримають такі ж дохідні ресурси та повноваження як у міст обласного значення! 

Перший крок вже зроблено. Міста, селища і села вже відчувають успішний вплив бюджетної децентралізації. У 2015 році приріст надходжень до загального фонду місцевих бюджетів, порівняно з аналогічним торішнім періодом, становив 36,8%, перевищивши показники минулого року на 10 мільярдів гривень.

 

Де буде центр спроможної громади?

Відстань від центру громади до її найдальшого населеного пункту має бути такою, щоб в екстрених випадках її не довше, ніж за 30 хвилин, могли подолати пожежна команда, швидка допомога, поліцейський патруль.

Центрами громад стають чинні міста обласного значення; чинні або колишні районні центри; великі села, селища, міста районного значення, які мають відповідну  інфраструктуру.

Якщо від міста обласного значення провести умовну лінію в межах 25-ти кілометрів, то отримаємо об’єднану громаду, в яку входять прилеглі населені пункти. Так само з районним центром. У випадку, коли населені пункти не підпадають під зону впливу міста обласного значення або районного центру, тоді ми дивимось, хто з цих населених пунктів найбільш сильний.

Після об’єднання всі органи управління мають перейти в центри цих об’єднаних громад, а це додаткова інфраструктура. Тому центрами визначаються в першу чергу ті населені пукти, в яких:

·                    хороші економічні показники;

·                    хороші демографічні показники;

·                    хороша інфраструктура (є можливість розмістити 5-7 державних органів та органи місцевого самоврядування).

Таких міст в Україні насправді небагато. Тому прийнято рішення закласти в бюджет на наступний рік 3,5-4 мільярди гривень на розвиток об’єднаних громад:  будівництво інфраструктури, доріг, шкіл, закупівля шкільних автобусів тощо.

 

Передбачається, що після реформи в Україні буде 1500-2000 територіальних громад.

 

Яка буде влада в селі та об’єднаній громаді?

Інтереси жителів села у виконавчому органі місцевої ради об’єднаної територіальної громади представлятиме cтароста. Він також братиме участь у підготовці бюджету громади в частині, що стосується фінансування програм на території свого села чи селища.

Повноваження старости

·                державна реєстрація народження дитини, шлюбу, смерті

·                дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, затвердження проекту землеустрою

·                затвердження технічної документації щодо складання документів щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки

·                дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі

·                затвердження проекту та зміна цільового призначення земельної ділянки

·                затвердження проекту землеустрою та передача ділянок в користування

·                довідка про вирощування с\г продукції

·                довідка про будинковолодіння

·                довідка про догляд за дитиною до 3-х років

·                акт обстеження матеріально-побутових умов

·                видача довідки про наявність ВРХ

·                присвоєння та підтвердження поштових адрес об’єктам містобудування

·                отримання ордеру на видалення дерев, кущів, газонів і квітників

·                видача дозволу на розміщення зовнішньої реклами.

Створення цього сайту стало можливим завдяки допомозі Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через проект ДІАЛОГ

  • Всi права застереженi © 2015-2016
  • dialogueauc.org.ua